معرفی کشور ارمنستان - سفر به ارمنستان، رزرو هتل و اجاره اپارتمان وخانه در ارمنستان ،تورهای تابستانی ارمنستان


سفر به ارمنستان، رزرو هتل و اجاره اپارتمان وخانه در ارمنستان ،تورهای تابستانی ارمنستان
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: داوود زیودار - ۱۳٩٤/۱/٢

کشوری کوهستانی با زیبایهای طبیعی و دست نخورده با ﺟمعیتی بالغ برسه میلیون نفر. این کشور با 29800 کیلومتر مربع وسعت کوچکترین جمهوری به جای مانده از شوروی سابق است. این کشور از شمال با گرجستان از جنوب با ایران از شرق با آذربایجان از غرب با ترکیه مرز مشترک دارد.این کشوربه موزه باز در زیر آسمان  معروف است٬ زیرا دارای معبد ها٬ کلیساها٬قلعه ها وموزهای زیادی میباشد.اکثریت قریب به اتفاق مردم کشور ارمنستان پیرو کلیسای حواری ارمنی (Armenian Apostolic Church) هستند . حکومت این کشورازنوع  جمهوری و پایتخت آن ایروان میباشد که ﺟمعیتی بالغ بر  یک میلیون  دارد. زبان این کشور ارمنی میبا شد و روسی نیز رواج دارد. واحد پول این کشور درام است. ویزای ارمنستان برای ایرانیان خیلی راحت میباشد وچیزی حدود ده دلار باید بپردازید. فاصله زمینی تبریز تا مرز نوردوز210  کیلومتر می باشد واز مرز نوردوز  تا شهر ایروان چیزی حدود 430 کیلومتر است اما راحترین و ایمن ترین وسیله هواپیما می باشد و زمان پرواز حدود یک ساعت ونیم طول می کشد.

مهمترین دریاچه کشور ارمنستان دریاچه سوان (Sevan)، در شرق این کشور واقع شده است و نقش بسیار چشمگیری در اکوسیستم منطقه ایفا می کند و چون در ارتفاع 1924 متری از سطح دریا قرار گرفته است، یکی از مرتفع ترین دریاچه های آب شیرین بزرگ جهان است. از دیگر شهر های مهم ارمنستان شهرهای گیومری (Gyumri) ، آبویان (Abovian) ، وانادزور (Vanadzor) ، اجمیادزین (Ejmiadzin) ، آشتاراک (Ashtarak) ، کاپان (Kapan) ، گوریس (Goris) ، آپاران (Aparan) ، آرتاشات (Artashat) ، هرازدان (Hrazdan) ، ایجوان (Ijevan) ، آماسیا (Amasia) ، مارالیک (Maralik) ، مارتونی (Martuni) ، ماسیس (Masis) ، الاوردی (Alaverdi) ، و وادنیس (Vardenis) را می توان نام برد.

ارمنستان و ارمنیان      

ارمنستان اصلی سرزمین کوهستان های بلندی است که از لحاظ جغرافیایی منطقه ای را در آسیای غربی شامل می شود که از دشت ماورای قفقاز تا فلات آناتولی و از دریای سیاه تا دشت بین النهرین گسترده شده است. این سرزمین مرتفع و وسیع مرکب است از چندین رشته کوه که در میان آنها سلسله کوههای پونتیک و رشته کوههای  تاوروس از همه مهم ترند و نیز از چندین فلات مرتفع که به صورت پشته های بلند و متوالی از هزار تا دو هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارند و دره های عمیقی آنها را قطع کرده است که در آنها رود های بزرگی از جمله ارس، دو شاخه رود فرات و مسیر فوقانی دجله جریان دارند. 

از این فلاتها قله های آتشفشانی بلندی سر بر افراشته اند که بلند ترین آنها آرارات بزرگ به ارتفاع 5200 متر است، بنا به روایت تورات کشتی نوح در دامنه های آرارات به گل نشست. (کوه آرارات برای ارمنیان اهمیت خاصی دارد و سمبل   آزادگی آنها است). در بین دامنه های پر نشیب و اغلب خشک این کوهها دریاچه های بزرگی گسترده اند برخی از آنها دریاهای واقعی داخلی هستند که به این منطقه قیافه ای کاملا متمایز از مناطق همجوار بخشیده اند.

از کوههای ارمنستان بزرگترین رود های آسیای غربی مانند فرات و دجله و ارس و کورا یا کُر سرچشمه می گیرند. ارمنستان شامل یک سلسله دشتهای پی در پی است که همه در ارتفاع زیادی از سطح دریا قرار داشته با مساحتی محدود ولی بسیار حاصلخیز هستند دشتهایی مانند آراراتیان (دشت ایروان)، آلاشگرد،  موش و غیره . دشت آراراتیان از لحاظ وسعت خاک و تنوع محصولاتش از همه مهم تر است. از آنجائیکه تراکم جمعیت در آن منطقه همواره بیش از سایر نقاط ارمنستان بوده در ادوار مختلف تاریخی مرکز اصلی سرزمین ارمنستان بشمار رفته و اکثر پایتختهای ارمنستان در طول قرون نیز در آن دشت واقع بوده اند. پایتختهایی مانند آرماویر، دوین و پایتخت کنونی ارمنستان ایروان نیز از آن جمله هستند.

ارمنستان از زمان قدیم برای مرغوبیت و تنوع میوه هایش مشهور بوده. لوکولوس  سردار رومی ( 156- 57 ق م ) اولین کسی بود که نهال آلبالو، گیلاس و زردآلو را از ارمنستان به اروپا آورد. آب و هوای این سرزمین اصولاً بری است بطوری که هم دارای زمستانهای بسیار سرد است و هم تابستان های بسیار گرم. ارمنستان از لحاظ منابع معدنی نیز بسیار غنی است.

موقعیت جغرافیایی ارمنستان طوری است که محل تقاطع شاهراه های آسیای غربی شده است. گرچه این سرزمین جزو قاره آسیا شمرده شده است ولی در واقع قسمتی از مرزهای اروپا است. به هر حال چیزی که می توان گفت این است که ارمنستان در یکی از نقاط برخورد اروپا با آسیا واقع شده که این موقعیت بر تمام تاریخ آن تاثیر گذاشته است.  از اینرو ارمنیان که شاخه ای از خانواده بزرگ ملتهای هند و اروپایی هستند بر اثر اوضاع و احوال و شرایط تاریخی و جغرافیایی از تنه اصلی جدا شده و در مرز دو قاره قرار گرفته اند و در سیر قرون و اعصار نقش پیشاهنگ تمدن را در مرز جهان آسیایی بازی کرده اند. تاریخ ارمنستان تاریخ پیشاهنگ تمدن و تاریخ ملتی است که بیش از یک بار به عنوان وزنه ای قابل توجه برتحول مشرق زمین اثر گذاشته و با فرهنگ خود نقش یک خط رابط بین غرب و شرق را بازی کرده است.

قله های سرکش منظره های زیبا و تماشایی، دره های رسوبی و بی نهایت حاصلخیز، چراگاهها، منابع معدنی و عوامل طبیعی همه این کشور را از نظر جاذبه توریستی جالب توجه کرده است و بازدید کنندگان بسیاری را به این سرزمین جذب می کند.

زبان ارمنی      

زبان ارمنی به خانواده بزرگ زبانهای هند اروپایی وابسته است و گروه خاصی از آن را تشکیل می دهد. نخستین بار شرق شناسان آلمانی به نام های هاینریش پترمان و م. مولر هند و اروپایی بودن زبان ارمنی را ثابت کردند. از آنجائیکه در طی دوران زبان ارمنی تعدادی از واژه ها و پسوند های فارسی یا بطور کلی ایرانی را در خود داشته مدتها این نظر موجود بود که زبان ارمنی وابسته بهشاخه ایرانی زبان های هند و اروپایی است، لیکن مطالعاتی که ه. هوبشمان شرق شناس 

آلمانی بر روی ساختار زبان ارمنی انجام داد و در آن واژه های خالص ارمنی را از واژه های ایرانی جدا کرد، ثابت شد که زبان ارمنی یک گروه مستقل و متمایز از خانواده زبانهای هند و اروپایی است.

شاخه ایرانی زبان های هند و اروپایی است، لیکن مطالعاتی که ه. هوبشمان شرق شناس آلمانی بر روی ساختار زبان ارمنی انجام داد و در آن واژه های خالص ارمنی را از واژه های ایرانی جدا کرد، ثابت شد که زبان ارمنی یک گروه مستقل و متمایز از خانواده زبانهای هند و اروپایی است.

باروری زبان ارمنی در زمینه واژه شناسی و فرهنگ نویسی و شکل های دستوری ثابت کرده که این زبان در ساختن واژه های جدید قدرت آفرینش بی حدی در ترکیبات تازه از خود نشان می دهد، به نحوی که مصنوعی ترین و بغرنج ترین ترکیبات و اصطلاحات فنی را بی هیچ زحمت و بدون نیاز به عاریه گرفتن از زبان های دیگر معادلی برای خود می سازد، در واقع این یکی از صفات بارز زبانهای هند و اروپایی است.

 

Mobile:0037455851240

0037494008512 

Viber:+37494008512

WhatsApp:0037494008512

Line:0037494008512

0037494008512:WeChat

Email: zivdartravel@gmail.com

  داوود زیودار

داوود زیودار
13سالی میباشد که در ارمنستان زندگی میکنم، فارغ التحصیل رشته برق از دانشگاه مهندسی ایروان هستم و 9 سالیست که در صنعت توریست فعالیت می کنم. به زبانهای ارمنی ، انگلیس و روسی هم تسلط دارم راستی نگفتم بهتون که من بچه ی لرستان هستم. به امید دیدار در ارمنستان پیروز و سربلند باشید
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
​ کدهای اضافی کاربر :